Z czego powstają szalunki? Niezbędny element każdej budowy
Decydując się na wzniesienie magazynu, hali czy jakiejkolwiek żelbetonowej konstrukcji, zastanawiamy się głównie nad odpowiednim projektem, działką, wykonawcą i wieloma szczegółami związanymi z wymaganymi formalnościami. Gdy przychodzi jednak do konkretnych działań, okazuje się, że i do nich trzeba należycie się przygotować.
Jako że w Polsce stawia się przede wszystkim betonowe i żelbetonowe konstrukcje, priorytetem jest deskowanie, a inaczej sprowadzenie na miejsce budowy odpowiedniej konstrukcji szalunkowej. Konstrukcji dzięki której, wybrane elementy wznoszonego budynku mogą zostać wypełnione przez pewien czas betonową mieszanką.
Budowa konstrukcji betonowej lub żelbetonowej – zacznijmy od podstaw
O tym, że przy konstrukcjach betonowych i żelbetonowych, tak zwane szalunki są po prostu koniecznością, z pewnością wielu z nas doskonale wie. Jednak problem powstaje, gdy przychodzi podjąć decyzję, z jakiego rodzaju szalunku skorzystać. Ponieważ, choć szalunki wykonać można tak naprawdę samemu, to o wiele lepiej skorzystać z usług firmy, która oferuje ich wynajem. Jest to opcja bardzo korzystna finansowo, bezpieczna i przede wszystkim wygodna. Przejdźmy jednak do szczegółów. Jak wiadomo – szalunek niezbędny jest przy wylewaniu fundamentów, wieńców, stropów czy schodów. Skupiając się więc na konstrukcjach betonowych i żelbetonowych, zastanówmy nas najczęstszymi materiałami, z których wykonuje się szalunki. Tradycyjne szalunki od zawsze robione były z drewna. Takowe, choć tanie, dziś są jednak coraz rzadziej stosowane.
Szalunki z płyt i szalunki systemowe – ich zalety i materiały, z których są wykonane
Szalunki z płyt i szalunki systemowe, to obecnie najczęściej używane konstrukcje. Te pierwsze są szybkie w montażu. Co bardzo istotne – zarówno płyty, jak i sklejki szalunkowe tuż po rozmontowaniu można użyć na budowie. Na przykład do poszycia na dachu czy podczas montowania podłogi na poddaszu lub strychu. Sklejka szalunkowa topolowa lub sklejka szalunkowa brzozowa albo na przykład płyta szalunkowa trójwarstwowa świerkowa, to najczęściej oferowane konstrukcje tego rodzaju.
Szalunki systemowe dzielą się natomiast na ścienne i stropowe. Ich użycie odbywa się w sposób ściśle ustalony – szalunek wypełnia się betonem, czeka na jego zastygnięcie, a następnie demontuje i ustawia tuż obok. Konstrukcje te wykonane są z bardzo dużą dokładnością i są wygodne w użytkowaniu. Nie wymagają ciężkich sprzętów budowlanych. Cechuje je bowiem nieskomplikowany montaż i demontaż. Cały system tego rodzaju bazuje na stropowych podporach stalowych. Takowe zbudowane są oczywiście z ocynkowanych rur stalowych. Ewentualne elementy drewniane lub wykonane ze sklejki są natomiast zabezpieczone impregnatem.
Kupno czy wynajem konstrukcji szalunkowych? Co opłaca się bardziej?
Jeśli nasza działalność wymaga stosowania szalunków w sposób ciągły, oczywistym jest fakt, że opłacalne jest wówczas ich kupienie. Jeśli jednak tego rodzaju materiał potrzebny jest nam raz czy dwa razy do roku albo jesteśmy po prostu prywatnym klientem, warto przemyśleć możliwość wynajmu konstrukcji. Nie będziemy musieli się dzięki temu martwić przechowywaniem sprzętu, ani jego ceną. Nawet kilkukrotny najem jest bowiem tańszy niż cena zakupu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zatem dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw, no i rzecz jasna – obliczyć co tak naprawdę jest dla nas najbardziej opłacalne i rentowne.