Dolny Śląsk – gdzie najchętniej kupowane są działki pod budowę domu?

Znalezienie ziemi, na której można wybudować wymarzony dom może się wydawać się prostym zadaniem. Jest to jednak złożony proces który wymaga szczególnej uwagi.

Wybór ziemi pod nasz przyszły dom parterowy lub dom piętrowy jest kwestią kluczową, ponieważ determinuje życie nasze oraz naszych domowników na długie lata.

Wybierając działkę pod budowę domu, warto zwrócić uwagę na:

  • status rejestracji: konieczne jest sprawdzenie statusu rejestracyjnego gruntu w celu uniknięcia oszustwa przy zakupie. Aby to zrobić, można poprosić o prostą notatkę w odpowiednim rejestrze gruntów, aby upewnić się, że osoba, z którą podpisujesz umowę, jest rzeczywiście właścicielem gruntu, a nie osobą trzecią, która nie ma żadnych praw do ziemi;
  • status gruntu: ważne jest sprawdzenie czy dane właściciela gruntu pokrywają się z tymi, które widnieją w akcie notarialnym oraz czy właściciel jest na bieżąco z opłacaniem podatków miejskich;
  • możliwość rozbudowy: niektóre tereny mają konkretne ograniczenia dotyczące rozbudowy budynku oraz maksymalnej zabudowy działki;
  • usługi i infrastruktura: należy sprawdzić, czy interesujący nas teren posiada niezbędne warunki do wybudowania budynku: urbanizacja, przyłącza wodne, oświetlenie, kanalizacja i dojazdy.

Najbardziej pożądane działki na Dolnym Śląsku

W ostatnim czasie, biorąc pod uwagę epidemię, coraz więcej osób decyduje się na zakup domu z ogrodem lub działki pod budowę domu. Sama stolica Dolnego Śląska nie cieszy się dużym zainteresowaniem, jako że kupno ziemi w rozsądnej cenie w aglomeracji graniczy z cudem, zazwyczaj brane są pod uwagę obszary podmiejskie tuż pod Wrocławiem oraz te skupione wokół mniejszych miast otaczających stolicę województwa.

Dla tych, którzy nad mieszkanie w centrum z dostępem do tramwaju bardziej cenią sobie niezależność, ciszę i spokój, z pewnością tereny na północ i północny wschód od Wrocławia takie jak np. gmina Długołęka są bardzo atrakcyjne. Działki te są bardzo często usytuowane w pobliżu terenów zielonych, a nierzadko blisko stawów.

Działki położone w Piławie (gmina Kąty Wrocławskie)i zlokalizowane w granicach parku krajobrazowego Dolina Bystrzycy, nieopodal Mietkowa to kusząca propozycja, również z uwagi na szybkie połączenie do Wrocławia.

działki budowlane Dony Śląsk

Tuż przy wschodniej granicy Wrocławia znajdują się miejscowości takie jak Radomierzyce, Dobrzykowice, Iwiny czy Biestrzyków, w których zakup działki kusi bliską odległością od miasta, co wiąże się oczywiście z potencjału, jaki niesie ze sobą korzystanie z miejskich dóbr.

Popularność ostatnimi czasy zyskała prężnie rozwijająca się gmina Siechnice. Ziemia w Siechnicach jest niezwykle atrakcyjna, biorąc pod uwagę cenę, zaś sama gmina rozwija się bardzo prężnie. Atutem mieszkania w Siechnicach jest możliwość dojazdu do miasta pociągiem.

Rewitalizowana obecnie trasa kolejowa z Świdnicy przez Sobótkę do Wrocławia ma około 60 kilometrów. Pasażerowie, zgodnie z zapowiedziami PKP, już w grudniu 2021 roku będą mogli korzystać z dogodnego dojazdu do Wrocławia z południa województwa, a pociągi na tej linii będą osiągać prędkość do 100 km/h. Nie bez powodu powodzeniem cieszą się więc ziemie będące w pobliżu trakcji, m.in. w okolicach Sobótki, biorąc pod uwagę fakt, że niezaprzeczalnie kuszącą opcją jest zakup ziemi 30 lub 40 km do Wrocławia w korzystnej cenie, biorąc pod uwagę fakt, że kupując bilet miesięczny na wspomnianą kolejkę, będziemy mogli bardzo szybko i bez korków dostać się do centrum miasta, na Dworzec Główny, podczas gdy pociągi do Wrocławia jadą co godzinę.

Od działki do budowy domu jednorodzinnego

Kolejnym krokiem po wyborze odpowiedniej, wymarzonej działki spełniającej wszystkie nasze oczekiwania, jest budowa domu. W internecie są dostępne różnorakie projekty domów parterowych dolnośląskich, a także piętrowych. Warto przeglądać je na bieżąco i dłużej pochylić się nad wyborem projektu tak, by nasz przyszły dom dał nam stuprocentową satysfakcję oraz był źródłem radości, która pozostanie z nami na długie lata.