Budować dom czy kupić gotowe mieszkanie, czyli która opcja się bardziej opłaca?
Rynek gotowych nieruchomości oraz gruntów pod budowę w Polsce kwitnie od kilku lat i nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja miała się zmienić. Polacy coraz chętniej decydują się zamieszkać „na swoim”. Aby jednak dołączyć do tej coraz liczniejszej grupy, trzeba odpowiedzieć na jedno podstawowe pytanie: gotowe mieszkanie od dewelopera czy wybudowany dom według własnego projektu? Jakie są zalety jednej i drugiej opcji? Co bardziej się opłaca? Podpowiadamy!
Gotowe mieszkanie wcale nie oznacza braku zmartwień i obowiązków
Wybór między mieszkaniem w bloku a domem wolnostojącym zależy przede wszystkim od naszych preferencji: od tego czy chcemy mieszkać w centrum, czy w okolicy miasta, a także od preferencji w kwestii posiadanej przestrzeni. Jednak na tę decyzję wpływają również inne aspekty. Wiele osób decyduje się na gotowe mieszkanie od dewelopera, mając nadzieję, że wtedy ominą ich wszystkie problemy związane z budową. W rzeczywistości niestety nie jest aż tak różowo. Kupujący powinien samodzielnie podjąć wiele decyzji w kwestii układu mieszkania, poprowadzenia gniazdek oraz rozmieszczenia odpływów i źródeł wody. Są to informacje, które najlepiej podjąć samemu i zgłosić je jak najszybciej do odpowiedniej osoby, aby zostały one uwzględnione podczas budowy. W przeciwnym razie decyzję w tym zakresie podejmie za nas deweloper, a zastosowane przez niego rozwiązania mogą nie do końca odpowiadać.
Decydując się na zakup mieszkania, nie trzeba martwić się o projekt, o znalezienie wykonawcy ani o zakup gruntu pod budowę czy załatwianie niezbędnych zezwoleń. Gotowe mieszkanie w bloku to duża wygoda dla osób, które chcą mieszkać w centrum miasta. Nowe osiedla powstają bardzo często tam, gdzie nie ma możliwości wybudowania domu jednorodzinnego ze względu na ograniczoną przestrzeń oraz inne plany zagospodarowania przestrzeni. Ponadto mieszkanie od dewelopera jest najczęściej od razu w pakiecie z gotowym miejscem parkingowym, co ogranicza konieczność martwienia się o tę kwestię. Nowoczesne bloki mieszkalne posiadają windę, przestrzeń wspólną w postaci dziedzińca, a dodatkowo często budowane są na nich place zabaw. W bliskim sąsiedztwie znajdują się przedszkola, lokale handlowo-usługowe oraz zaplecze gastronomiczne i wiele, wiele innych udogodnień.
Budowa domu to gwarancja miejsca do życia szytego na miarę Twoich potrzeb
Budowa domu jednorodzinnego według własnego projektu wiąże się z nieco większą ilością pracy. Jeśli wybierzemy tę opcję, to musimy załatwić wszystkie potrzebne zezwolenia na budowę tego typu budynku oraz oczywiście mieć odpowiedni grunt na rozpoczęcie prac i projekt. Trzeba więc na to poświęcić odpowiednio dużo czasu, który warto mieć w takiej sytuacji w zapasie – w przypadku jakichkolwiek poprawek lub opóźnień w wydaniu decyzji przez urząd miasta czy gminy. Samodzielne wykonanie projektu umożliwia jednak wybudowanie domu jednorodzinnego, który będzie doskonale dopasowany do naszych potrzeb oraz zagwarantuje całej rodzinie odpowiednią ilość miejsca, oraz komfort życia na najwyższym poziomie. Jest to opcja pracochłonna, ale jednocześnie bardzo wygodna i zapewniająca dom szyty na miarę potrzeb konkretnej rodziny.
Wiele osób obawia się procesu budowy domu jednorodzinnego i tego, że pochłania on dużo czasu i pieniędzy. Na szczęście obecnie branża budowlana oferuje innowacyjne rozwiązania, które sprawiają, że postawienie konstrukcji domu jednorodzinnego wcale nie zajmuje aż tyle czasu. Jednym z udogodnień są między innymi nowoczesne płyty fundamentowe, które sprawiają, że wylanie stabilnych fundamentów pod dom jednorodzinny zajmuje nie kilka tygodni, a zaledwie kilka dni. Dzięki takim rozwiązaniom wybudowanie wymarzonego domu wcale nie zajmie dużo czasu, a konstrukcja będzie dopasowana do Twoich potrzeb.