W jakich pomieszczeniach warto zamontować ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe w domu wydaje się być doskonałym pomysłem, który sprawdzi się szczególnie dobrze w pomieszczeniach na parterze budynku. Możliwość dogrzewania pomieszczeń z poziomu podłogi gwarantuje dobre rozchodzenie się ciepła po całym domu i ułatwia utrzymanie stałej temperatury na wysokości optymalnej dla człowieka. Systemy ogrzewania podłogowego można wykorzystać właściwie w każdej przestrzeni, jednak rozwiązania takie są szczególnie polecane na parterach domów jednorodzinnych. Dlaczego właśnie tam sprawdzają się najlepiej i w jakich pomieszczeniach warto rozważyć montaż ogrzewania podłogowego?

Płyta fundamentowa z ogrzewaniem wodnym – łatwy sposób na ciepły dom

Ogrzewanie podłogowe montowane w płycie fundamentowej to obecnie rosnący trend w branży budowlanej, szczególnie widoczny w prywatnych domach jednorodzinnych. Ze względu na to, że to właśnie parter domu jest najkorzystniejszym miejscem do montażu ogrzewania podłogowego, przeniesienie systemu bezpośrednio na płytę fundamentową jest jedynie dodatkowym atutem ograniczającym niezbędną przestrzeń montażową i zapewniającym wyjątkowo ciepły dom.

Ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło na drodze promieniowania, a nie przez konwekcje, jak tradycyjne grzejniki. W praktyce oznacza to, że ciepło emitowane przez ogrzewanie podłogowe utrzymuje się w otoczeniu człowieka, na poziomie podłogi, a nie pod sufitem, gdzie nikt z ciepła nie korzysta. Problem zbyt chłodnych pomieszczeń nawet przy dość solidnym ogrzewaniu odczuwa się między innymi w dużych salonach i wysokich pomieszczeniach, gdzie powierzchnia pod sufitem jest najlepszym miejscem do ukrycia się ciepłego powietrza. Montaż płyty fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym może temu zaradzić.

Jak działają ciepłe fundamenty?

Idea podgrzewania fundamentu płytowego nie jest w budownictwie nowym pomysłem, ale w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ludzie poszukujący skutecznych i wydajnych rozwiązań grzewczych coraz częściej dostrzegają zalety ogrzewania podłogowego, które w dużym domu jednorodzinnym okazuje się być bardziej efektywne niż ogrzewanie konwekcyjne. Z reguły stawia się dziś na ogrzewanie podłogowe na parterze i tradycyjne na wyższych kondygnacjach – systemy tego typu pozwalają stworzyć wewnątrz domu prawdziwą cieplną kanapkę zapewniającą dobry poziom ciepła na wszystkich poziomach domu.

Płyty fundamentowe z ogrzewaniem podłogowym działają w oparciu o zatopione w płycie fundamentowej rury z ogrzewaniem wodnym krążącym w całym systemie grzewczym domu i docierającym także do grzejników ulokowanych na piętrze budynku. Wylewana na placu budowy płyta betonowa jest zbrojona siatką i prętami, a następnie izolowana, co zabezpiecza zainstalowane ogrzewanie podłogowe przed nadmierną utratą ciepła przez konstrukcję betonową. Płyta fundamentowa z ogrzewaniem wodnym wymaga wbrew pozorom mniej pracy niż tradycyjne fundamenty, a dodatkowo gwarantuje skuteczny sposób ogrzewania pomieszczeń na parterze budynku.montaż ogrzewania podłogowego

W jakich pomieszczeniach warto zamontować ogrzewanie podłogowe?

Rozważając rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w obrębie domu i planując dopasowanie do nich systemów grzewczych, warto kierować się prostą zasadą – pomieszczenia znajdujące się na dole, a więc najczęściej kuchnia, łazienka, salon czy biuro to pomieszczenia, w których spędzamy większą część dnia. Chodząc po podłodze, siedząc na kanapie czy pracując za biurkiem, potrzebujemy w nich przede wszystkim ogrzewania w dolnych partiach pokoju, na poziomie człowieka. Ciepło emitowane przez promieniowanie z ogrzewania podłogowego jest dla takich celów znacznie wydajniejsze niż ogrzewanie konwekcyjne. Analogicznie, większość pokoi na piętrach domów to zwykle sypialnie. Temperatury powietrza niezbędne dla zdrowego snu są niższe niż te, których oczekujemy w ciągu dnia, dlatego też pomieszczenia na piętrze skorzystają na tradycyjnych grzejnikach powodujących ciągłą cyrkulację powietrza i uciekanie ciepła do góry.

Wśród najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego w płycie fundamentowej wyróżnia się stosunkowo krótki czas montażu, ale też wysoką sprawność cieplną całego systemu i gwarantowany przez ogrzewanie podłogowe komfort cieplny w pomieszczeniach na parterze. Planując projekt domu, warto rozważyć takie rozwiązanie – ciepłe podłogi w kuchni czy łazience, bezpośrednio po wyjściu z prysznica czy w trakcie przygotowywania porannej kawy są udogodnieniem, który zimą doceni każdy domownik.