Wybór pilarki tarczowej – na co zwrócić uwagę?

 

Pilarki tarczowe są popularnymi urządzeniami wykorzystywanymi zarówno w przydomowych pracowniach jak i w wielu zakładach produkcyjnych i fabrykach. W zależności od materiału jaki ma być obrabiany piła tarczowa musi być odpowiednio dobrana, tak aby cała praca mogła sprawnie zostać wykonana. Co warto wiedzieć przed zakupem pilarki tarczowej? Jak wybrać odpowiedni rodzaj?

Odpowiednia piła tarczowa do konkretnej pracy

Podjęcie decyzji odnośnie zakupu nie może być spontaniczne. Zakup piły tarczowej powinien być przeanalizowany pod kątem najczęściej stosowanego do pracy materiału. Nie warto kierować się popularnymi firmami ani niskimi cenami. Zamiast tego najlepiej skupić się na podstawowych parametrach do których zalicza się głębokość cięcia oraz moc urządzenia. Kolejnym ważnym pytaniem na jakie koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie przed zakupem piły tarczowej jest to czy w naszym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zakup wersji ręcznej czy pilarki stołowej.

Pilarki stołowe są urządzeniami stacjonarnymi, które najlepiej sprawdzają się w przypadkach gdy ich użycie jest częste. Gwarantuje ona stabilność podczas wykonywania pracy jednak jej minusem może być problematyczny transport i konieczność odpowiedniej przestrzeni do jej umiejscowienia.

Pilarki ręczne są mobilnymi urządzeniami, które z łatwością można transportować, a nawet zabrać w teren. Można je z powodzeniem montować do stołów roboczych i skutecznie z nich korzystać.

Podczas zakupu piły dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w dodatki, które skutecznie ułatwią pracę w przyszłości. Ciekawym rozwiązaniem są elektroniczne mechanizmy odpowiadające za utrzymanie jednakowej prędkości obrotu tarczy podczas jej pracy. Niekiedy do pilarek tarczowych możliwe jest podpięcie specjalistycznego worka w którym zbiera się pył i wióry. Dzięki niemu z łatwością zadbamy o czystość w naszym warsztacie. Innym dodatkiem jest wziernik montowany w osłonie tarczy, dzięki któremu możliwe jest łatwiejsze prowadzenie linii cięcia. W wielu modelach pił tarczowych obecne są także lampki, które oświetlają nam materiał na którym pracujemy.

piła tarczowa

Najważniejsze parametry podczas zakupu

Jednym z podstawowych i najważniejszych parametrów jest średnica zewnętrzna zębów piły tarczowej. Wymiar ten wyraża nominalną średnicę tarczy w pilarce. Oba parametry muszą być takie same, warto również pamiętać, że nie wolno montować na wrzecionie pilarki tarczy, która cechuje się innymi wymiarami nominalnymi. Równie ważny jest otwór piły tarczowej. Do zakupu dostępne są piły o średnicach 16, 20 oraz 30 mm. W sytuacji gdy pilarka w części do mocowania mi inny wymiar możliwe jest zastosowanie pierścienia redukcyjnego, który zapewni odpowiednie osadzenie się piły.

Bardzo ważnym aspektem jest także szerokość zęba, który wyznacza wielkość rowka w przecinanym materiale. Nowsze modele obecnie cechują się wąskimi zębami, które umożliwiają zmniejszenie mocy napędu pilarki co przekłada się na skrócenie czasu cięcia. Ważna jest także liczba i podziałka zębów piły tarczowej. Im cieńszy i twardszy jest materiał na którym chcemy pracować tym większa powinna być liczba zębów. W przypadku grubszego i bardziej miękkiego materiału liczba zębów w pile nie musi być tak duża. Istotny jest także kształt zębów. Proste i trapezowe, szerokie zęby są wykorzystywane do cięcia twardych materiałów np. aluminium. Zęby na przemian skośne stosuje się natomiast do przecinania drewna a także  materiałów drewnopochodnych. Zastosowanie odpowiedniej piły tarczowej podczas pracy jest istotne zarówno dla przebiegu wykonywanych czynności jak i ich efektywności.

LGF – gdańska firma dystrybuująca wysokiej jakości maszyny i urządzenia