Wszystko o powstawaniu szalunków

Szalowanie czy też raczej deskowanie to czynność, która sięga czasów starożytności, kiedy w czasach Imperium Rzymskiego wynaleziono beton. Jest to do dziś powszechnie stosowane rozwiązanie, które polega na zarówno formowaniu, jak i zabezpieczaniu wylewanego betonu, uzyskując pożądany, jednolity kształt w postaci fundamentów, ścian, a nawet stropów. Jak współcześnie wygląda ta metoda?

Szybkość i skuteczność

Współczesne technologie, dzięki zastosowaniu prefabrykatów oraz wysoce wytrzymałej stali, pozwalają na uzyskanie różnego rodzaju szalunków, które są niezbędne przy stawianiu budowli z mieszanek betonowych oraz żelbetu. W przypadku wznoszenia fundamentów oraz ścian najlepszymi systemami są tak zwany Mini Box, oraz Tekko. Pierwszy polega na zastosowaniu metalowej kratownicy, do której montowane są płyty ze sklejki. Wszystkie elementy są wykonane z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego materiału, dzięki czemu szalunek można wznosić szybko, bez potrzeby użycia dźwigu, jednocześnie dobrze znosząc wysokie parcie betonu na deskowanie. Płyty wykorzystane do szalunku muszą być bardzo trwałe i wytrzymałe, dlatego wykonuje się je z wyselekcjonowanego drewna, zazwyczaj z topoli albo świerku. Drugi system Tekko daje większe możliwości, ponieważ można go zastosować w różnych konfiguracjach wielkościowych. Ramy stalowe są zamykane za pomocą profili i płaskowników, które są wypełnione wodoodporną sklejką i montowane poprzez użycie specjalnych zamków. W przypadku szalunków stropowych najważniejsze jest zastosowanie wysoce wytrzymałych na parcie betonu oraz pozwalających na płynną regulację metalowych podpór. Dostępne są w kilku rozmiarach oraz klasyfikowane ze względu na nośność jako 10KN albo 20KN. Dzięki temu współczesne wznoszenie jakiejkolwiek, betonowej konstrukcji jest szybkie, bezpieczne i komfortowe.

Szalunki – zrobić samemu czy zamówić?rozkładanie rusztowań

Tradycyjne szalowanie było najczęściej wykonywane samodzielnie na budowie, które polegało na zbiciu odpowiedniej długości kilku desek, w jaką zależności, jaką formę chciało się uzyskać. Jednakże tego typu sposób był bardzo czasochłonny, a już raz użyta forma, ze względów bezpieczeństwa, nie nadawała się do ponownego użytku. Współczesne technologie pozwalają nie tylko na szybki montaż i złożenie szalunku, ale przede wszystkim na jego wielokrotne użycie. Dlatego wypożyczalnia szalunków może okazać się najlepszym z możliwych wyborem. Zdecydowanie warto zamówić firmę, która korzysta z gotowych systemów szalunkowych albo oferuje wynajem pożądanego sprzętu, umożliwiając wznoszenie budynku od fundamentów aż po dach. Ponadto, oferowany sprzęt jest wykonany z wysokiej jakości materiału oraz spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa PPOŻ. Jeśli nie jest się pewnym, jakiego rodzaju szalunek powinno się zastosować albo które części zamówić, zatrudnieni profesjonaliści służą fachową poradą oraz przygotują pełen zestaw elementów, który jest wymagany do wykonania danego rodzaju szalunku – zapewniając osiągniecie każdego, nawet najbardziej wymyślnego kształtu betonowej wylewki. Jeśli reprezentuje się firmę budowlaną, tego typu sprzęt warto zakupić od sprawdzonego producenta bądź, jeśli zależy na obniżeniu kosztów, skorzystać z opcji na wynajem.

Modernizacja – potrzebne rusztowanie

Podobnie jak w przypadku szalunków, także rusztowanie można zakupić albo po prostu wynająć od zaufanego producenta, który dobierze pożądany rozmiar rusztowania, który będzie idealnie pasował pod przyjęty projekt czy planowaną modernizację budynku. Ważne, aby rusztowanie było wykonane z wysokiej jakości stali, ocynkowane ogniowo oraz spełniało wszystkie normy ISO.