Prace wykończeniowe – co warto o nich wiedzieć?
Stan surowy zamknięty czeka na kolejny etap? Teraz kolej na prace wykończeniowe! Niezależnie czy skorzystasz z firmy remontowej czy nie, warto dokładnie zaplanować następne kroki, które podejmiemy w celu wyremontowania budynku. Właściwa organizacja czasu dla wielu stanowi znaczący problem. Musimy pamiętać, że na budowie będzie procowało jednocześnie kilka ekip świadczących usługi remontowe, a wszystkie z nich muszą mieć zapewnione odpowiednie materiały oraz komfort pracy. Od czego zacząć i jakich materiałów użyć, aby oszczędzić czas i pieniądze?
Jeśli wykańczanie domu przypadnie na okres jesienno-zimowy, priorytetem będzie w tej sytuacji zainstalowanie instalacji grzewczej i zamknięcie budynku poprzez wstawienie drzwi i okien. Najlepiej zaplanować wykańczanie budynku na wiosnę, z racji, że wiele pracy wymaga temperatury ok. 5 stopni.
Podział prac wykończeniowych – na początek instalacje sanitarne i elektrycy
Wykańczanie rozpoczynamy od instalacji sanitarnych. W tym czasie, równolegle mogą pracować elektrycy, którzy zajmą się rozprowadzeniem przewodów podtynkowych (elektrycznych, sieci telefonicznych itp.). Na tym etapie projekt wnętrz musi być już pewny i zatwierdzony. Ustawienie mebli łazienkowych czy kuchennych powinno być już ostateczne, jest to niezbędne do prawidłowego zamontowania instalacji sanitarnych. Warto na tym etapie skorzystać z usług projektanta wnętrz, który zadba o rozmieszczenie mebli w domu.
Kolej na podłogę i tynki!
Gdy prace związane z instalacjami będą gotowe musimy zająć się podłogą. Na wyschniętą warstwę wyrównawczą podłogi nakładane są odpowiednie warstwy izolacyjne. W przypadku podłogi na gruncie niezbędna będzie izolacja przeciwwilgociowa, a jeśli zajmujemy się podłogą na stropie- instalacja akustyczna. W tym czasie rozprowadzamy również rury centralnego ogrzewania. Gdy wszystko będzie gotowe przychodzi czas na warstwę pokładu podłogowego.
Teraz można rozpoczynać prace tynkarskie. Pracownicy firm wykończeniowych rozpoczną swoją pracę od sufitów a następnie przejdą do bocznych ścian. Zazwyczaj korzysta się z gładzi gipsowych, które po wyschnięciu są gładkie i gotowe do malowania. Okna można montować przed tynkowaniem, jednak obecnie odchodzi się od tego sposobu.
Po wytynkowaniu ścian przechodzi się do wylewania tzw. wlewki samopoziomującej. Na jej wyschnięcie zazwyczaj trzeba czekać nawet kilka tygodni. Jest to ostatni element przed układaniem posadzek.
Wykańczanie wnętrz – skorzystaj ze sklejki!
Najtrudniejsze i najdłużej trwające etapy są już za nami. Teraz czas na kafelkowanie, malowanie czy tapetowanie. W pomieszczeniach, w których mają znajdować się płytki nie warto używać wlewki samopoziomującej. Zapewnienie równej podłogi należy w tym przypadku do obowiązków fachowca, który będzie wykańczał to pomieszczenie.
Gdy tynki są już suche od razu możemy wziąć się za malowanie. Warto skorzystać w tym przypadku z usług firm wykończeniowych, oferujących usługi malarza, gdzie doświadczone osoby zagwarantują nam dokładnie i równo pomalowane ściany. W trakcie tego procesu temperatura nie powinna być niższa niż 5 stopni, a wilgotność nie może przekraczać 80%.
Po upewnieniu się, że zlewki są suche zajmijmy się wykładaniem parkietu. Równolegle załóżmy drzwi i zamontujmy listwy podłogowe.
Nadszedł czas na ulubiony element wykańczania domu – montowanie mebli i osprzętu elektronicznego AGD. W tym czasie zabezpieczmy podłogę, aby nie zniszczyć nowego nabytku. W przypadku odmiennego kształtu pomieszczeń warto zdecydować się na meble na wymiar. Zaprojektowane przez fachowca z pewnością będą dobrze dobrane pod względem wielkości i funkcjonalności. Dużą zaletą mebli wykonywanych na wymiar jest to, że w porozumieniu z projektantem możemy dobrać indywidualnie kolor, styl w jakim mają być wykonane.
Aby zaoszczędzić pieniądze, ale nie umniejszyć walorów estetycznych, warto zdecydować się na meble ze sklejki, której cena z pewnością będzie niższa niżeli mebli z litego drewna. Jej uniwersalność pozwala na dopasowanie do każdego wnętrza, pozostaje jedynie wybór odpowiednich wymiarów sklejki, a także grubości i surowca, z jakiego zostały wytworzone, np. sklejka topolowa czy brzozowa. Wytrzymałość sklejki pozwala na wykorzystanie jej w różnych pomieszczeniach, np. w pokoju dziecięcym, w którym łatwo o zabrudzenia, a także w łazience, gdzie wykorzystana zostać może sklejka antypoślizgowa, która jednocześnie jest wodoodporna. Tak naprawdę ograniczeniem będzie jedynie wyobraźnia, ponieważ meble ze sklejki mogą być
Podczas korzystania z usług remontowych pamiętajmy o zachowaniu porządku. Ład w miejscu budowy umożliwi sprawniejsze działanie pracowników firm remontowych, zapewni bezpieczeństwo i pozwoli ocenić postępy i jakość wykonanych prac.