Okna – jakie wybrać?

Okna są niewątpliwie wiążącą częścią każdego domu. To dzięki nim pomieszczenia są jasne i słoneczne, a cały pokój wygląda elegancko i przestronnie. Stare okna z drewnianymi ramami to już jednak przeżytek. Dziś większość osób stawia na okna plastikowe lub drewniane, przy czym te drugie stylizowane są na wygląd tych pierwszych. Dlaczego okna PVC zyskały taką popularność i czy faktycznie warto w nie zainwestować? Jak korzystasz decydując się na okna plastikowe i jakie usługi powinna zaoferować Ci firma, od której je kupujesz?

Zalety okien PVC

Pierwszą rzeczą, na jaką większość klientów zwraca uwagę jest cena okien plastikowych, która w porównaniu z oknami drewnianymi jest o około 10-15% niższa. Cena jednak nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o zakupie okien, bowiem na rynku funkcjonuje wiele firm produkujących okna i często ich produkty różnią się między sobą materiałami wykonanymi do ich wykonania. Podczas zakupu wato więc zwrócić uwagę na atesty i rozpatrzeć oferty różnych firm pod kątem stosunku jakości do ceny.

Kolejną zaletą okien PVC jest ich łatwy montaż oraz późniejsza konserwacja. Okna plastikowe nie potrzebują właściwie żadnej uwagi z Twojej strony, poza oczywistym sezonowym myciem. W sklepach firmowych oraz większych marketach budowlanych nie trudno znaleźć specjalne preparaty do czyszczenia białych ram, jednak nawet te nie są konieczne by okna prezentowały się dobrze. Tradycyjne metody mycia okien są tu zupełnie wystarczające.

Okna PVC są również bardzo odporne na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg czy promieniowanie słoneczne. Co więcej, okna te znane są ze swojej wysokiej szczelności, którą można uważać za zaletę podczas zimnych miesięcy roku. Warto przy tym pamiętać jednak, że posiadając okna plastikowe należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, gdyż naturalna cyrkulacja spowodowana słabą szczelnością okien nie jest tu możliwa.

okna wałbrzych

Usługi dodatkowe, z których warto korzystać

Dobre okna to jednak nie tylko szyba i ramy, ale także ich poprawny montaż. Aby był możliwy, konieczne jest wcześniejsze wymierzenie pomieszczenia i wycena produktu. Wiele operujących na rynku okien firm wyśle do Ciebie pracownika, który za darmo wyceni usługi i zbierze dokładne pomiary w celu zapewnienia jak najlepszej jakości okien. Firmy zajmujące się sprzedażą okien oferują zwykle również usługę ich montażu wliczoną w cenę okien. Jest to dość komfortowe rozwiązanie, gdyż najprawdopodobniej znają oni swoje produkty najlepiej i wiedzą jak zabezpieczyć je w sposób profesjonalny i trwały. Firma, u której kupujesz powinna też zapewnić odpowiednią, wieloletnią gwarancję zarówno na sam produkt, jak i usługę montażu (jak na przykład Okna Luch) Pamiętaj o tym i upomnij się o nią, jeśli sprzedawca sam nie wyjdzie z ofertą. Większość firm ma również w swoim asortymencie wspomniane wcześniej produkty do konserwacji okien plastikowych, które podczas zakupu mogą zostać dodane do Twojej dostawy lub zakupione ze znaczną obniżką ceny.