Najczęstsze błędy przy wyborze i montażu paneli słonecznych
21 maja, 2020
Moduły fotowoltaiczne to coraz częściej wybierana dziś inwestycja w zakresie termomodernizacji domu. I nie powinno to dziwić, gdyż poniesione wydatki dosyć szybko się zwracają, a w portfelu zostaje niemała sumka, którą można dobrowolnie zainwestować. Często jednak podczas montażu ogniw fotowoltaicznych zdarzają się błędy. Na co należy zwracać uwagę? Czego unikać?
Wybór ogniw fotowoltaicznych – najważniejsze kwestie
- Jest to dosyć oczywista sprawa, lecz nie zawsze zwracamy na nią należytą uwagę. Chodzi o dobór odpowiedniej firmy, która zajmie się przeprowadzeniem instalacji. We Wrocławiu dużym zaufaniem cieszy się odpowiedzialna za instalację modułów fotowoltaicznych firma Innex. Wykwalifikowani pracownicy poradzą sobie z różnymi formami zakładania paneli słonecznych, co jest szczególnie ważne ze względu na różne rodzaje dachów oraz często zmieniające się warunki pogodowe. Zakładanie systemów solarnych na dachu płaskim przebiega nieco inaczej niż na dachach pochyłych.
- Dobór materiałów. Nawet najlepsza firma nie wykrzesze niczego szczególnego z niskiej jakości produktów. Źle dobrane lub wyprodukowane elementy nie będą odpowiednio chronione przed np. niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, lub korozją, co oznacza, że będą w stanie służyć nam jedynie przez krótki okres i prawdopodobnie nie pokryją zbytnio zapotrzebowania na energię elektryczną.
- Przyjmuje się, że optymalny kąt nachylenia paneli słonecznych to 30 do 35 stopni. Pozwala na najbardziej efektywną produkcję energii.
- Prawidłowo zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne są gwarancją optymalnego wykorzystania każdych warunków pogodowych. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, co powoduje duże spadki wydajności. Dlatego wybór najlepszego miejsca, co dobrze jest sprawdzić z pomocą fachowca to kluczowa sprawa przy oszacowywaniu zapotrzebowania na odnawialne źródła energii.
- Kolejnym częstym błędem jest niewłaściwe oszacowanie ilości potrzebnego prądu lub całkowity jego brak. Im większe jest zapotrzebowanie, tym wydajniej muszą działać panele słoneczne, a to podnosi koszty. Dlatego warto jak najbardziej precyzyjnie określić ilość niezbędnej energii i pod tym kątem dobierać kluczowe elementy.
Najczęstsze błędy podczas instalacji paneli fotowoltaicznych
- Częsty błąd to zły dobór falownika lub regulatora ładowania do systemów solarnych. Dzieje się tak dlatego, że podczas złej pogody lub ujemnej temperatury zmienia się napięcie na panelach, co często jest nieuwzględniane. Wówczas dochodzi do uszkodzeń.
- Często inwestorzy nie podejmują się montażu instalacji odgromowej, która na ogół nie jest konieczna w wielu sytuacjach, lecz stanowi zabezpieczenie przed wystąpieniem przepięć.
- W kwestii montażu paneli popularny błąd to ich złe usytuowanie (najlepiej kierować je na południe), montaż każdego ogniwa pod innym kątem, co obniża ich wydajność, lub pozwalanie na to, by część paneli została zacieniona. Złotą zasadą jest to, że każdy szereg modułów działa tak wydajnie, jak jego najsłabsza część. Wobec tego, jeśli efektywność modułu zmniejsza się o 10% w wyniku zacienienia, to pozostałe moduły w szeregu również pracują o 10% mniej efektywnie.
- Inna sprawa to częste wykorzystywanie podczas montażu przewodów zwykłych zamiast solarnych. Różnica polega na tym, że przewody solarne są należycie zabezpieczone (odporne na promieniowanie UV, można je kłaść na dworze bez większych zabezpieczeń). Wybór zwykłych przewodów zapewne też jest kwestią pozornej oszczędności.
Instalacja paneli słonecznych w województwie dolnośląskim nie musi być problemem, lecz warto dobrze dobrać firmę, która się tym zajmie. Dobrym przykładem jest wspomniana już firma Innex, oferująca kompleksowe usługi montażowe.