Mieszkanie: Nowe, czy używane?

Wybór mieszkania może być bardziej skomplikowany, niż się sądziło na samym początku. Ale tak być nie musi.

Weryfikacja potrzeb i spokojne zastanowienie się, czego dokładnie szukamy i ile możemy przeznaczyć na to czasu, bardzo pomagają w decyzji.

Jakie mieszkanie wybrać? Jakie są zalety i wady nowych oraz starych mieszkań? Czym dokładnie kierować się przy wyborze?

Zalety i wady nowych mieszkań

Wszystko, co nowe kusi świeżością i możliwością dokonania zmian. W nowo powstałym domu nikt przed nami nie mieszkał, co pozwala czuć się bardziej u siebie. Kwestia wyboru mieszkania z rynku pierwotnego ciągnie za sobą szereg zmian.

Zaczynając od zalet rynku pierwotnego, największą z nich jest możliwość dostosowania nieruchomości do swoich potrzeb i możliwość urządzenia wszystkiego po swojemu. Jeśli kupi się mieszkanie na wczesnym etapie budowy, można w dużej mierze opracować wspólnie z deweloperem jego plan.

Superlatywy przysłania często lokalizacja. Trzeba mierzyć się z faktem, że będzie trudno o działki budowlane w centrum miasta, stąd też nowe inwestycje najczęściej powstają w dzielnicach leżących na obrzeżach. 

Oczekiwanie na odbiór mieszkania jest czasem bardzo czasochłonne – od podpisania umowy do otrzymania kluczy mija często kilka bądź nawet kilkanaście miesięcy. Nie da się ukryć, że urządzając nowe mieszkanie po swojemu, adaptacja jest kosztowna.

Zalety i wady mieszkania rynku wtórnego

Rynek wtórny może sławić się atrakcyjnymi cenami. Ma tę przewagę nad rynkiem pierwotnym, że pozwala na dużo szybsze działanie. Zwłaszcza jeśli dysponuje się gotówką, wtedy można stać się posiadaczem nieruchomości w kilka dni. W przypadku kredyty proces zamyka się w ciągu dwóch miesięcy.

W starych miejskich kamienicach lub spółdzielczych blokach można kupić mieszkanie znacznie poniżej stawek obowiązujących na rynku pierwotnym. Jeśli ma się szczęście, niektóre z nich są już wyremontowane.

Nieruchomości z drugiej ręki dają również większe pole do manewru, jeśli chodzi o lokalizację. Można łatwiej znaleźć atrakcyjne mieszkanie w centrum, jak i w spokojniejszych dzielnicach.

Argumentem przemawiającym za używanymi nieruchomościami jest także infrastruktura. Na nowych osiedlach brakuje szkół, sklepów i innych punktów usługowych, często również słabo rozwinięta jest również komunikacja miejska. Na osiedlach istniejących od lat te problemy po prostu nie występują.

Niestety bardzo często występują trudności w ocenie stanu technicznego budynku – podczas jednej czy nawet kilku wizyt w lokalu, którym jesteśmy zainteresowani trudno ocenić np. stan instalacji elektrycznej czy pionów kanalizacyjnych. Z góry narzucony jest już plan pomieszczeń – wybierając nieruchomość od dewelopera, często można o tym współdecydować.

Sama weryfikacja dokumentów, sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, współpraca z notariuszem czy umowa kredytowa ciągnie za sobą szereg przygotowań i stres, zwłaszcza dla osób, dla których temat jest obcy.

Na pomoc przychodzi pośrednik nieruchomości. Specjalista pomoże nie tylko wyłapać ewentualne wady techniczne, ale również wady prawne budynku.

używane mieszkanie

Wybór odpowiedniej nieruchomości – Nazarewicz nieruchomości

Jeśli więc nie jesteśmy do końca pewni, jaką decyzje podjąć albo chcemy, by ktoś fachowym okiem spojrzał na nasze wybory, nie zostaniemy z nimi sami. Zawsze możecie zweryfikować decyzje ze specjalistami z Nazarewicz nieruchomości. Wbrew pozorom podjęcie dobrej decyzji nie musi być aż tak skomplikowane.

Trzeba wcześniej poważnie się zastanowić nad tym, co jest dla nas kluczowe. Jeśli stawiamy przede wszystkim na wysoką jakość i kameralność, warto zastanowić się nad rynkiem pierwotnym, który wymaga od nas większego pokładu cierpliwości, jeśli chodzi o czas. Pozwala on jednak w pełni spełnić marzenie o swoim jedynym i niepowtarzalnym “M”, które aranżowaliśmy od początku do końca.

W przypadku lokalizacji w centrum i mieszkania od ręki rynek wtórny jest dobrym rozwiązaniem. Nie zawsze idealnym, jeśli chodzi o estetykę wybranego wnętrza, ale niektóre poszukiwania kończą się znalezieniem mieszkania w takim stanie, w którym niewiele trzeba zmieniać. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od nieruchomości i ile funduszy możemy przeznaczyć na kupno mieszkania.