Malowanie elewacji – krok po kroku

Najczęstsze powody malowania elewacji obejmują budowę nowego domu, odświeżanie starej elewacji lub wykonanie nowej.

Aby całość przebiegała jak najlepiej, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach związanych m.in. z optymalnymi warunkami pogodowymi, doborem odpowiednich materiałów, a także przygotowaniem podłoża. Z kim się kontaktować, gdy chcesz powierzyć malowanie elewacji zaufanej firmie?

Dobór farby do malowania elewacji

Farba akrylowa

Jest ona dobrym rozwiązaniem w przypadku tynku mineralnego, cegieł i betonu. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest ona paroprzepuszczalna, dlatego też szczególnie ważne jest zatroszczenie się o niską wilgotność podłoża. Dodatkowo konieczne może być zastosowanie warstwy ochronnej, jako że farby akrylowe nie są odporne na rozwój mikrobów. Plusem farb akrylowych jest ich duża popularność, a do tego dostęp do bogatej palety kolorystycznej.

Farba silikonowa 

Może być z powodzeniem stosowana na każdym podłożu, jest odporna na działanie wody, a do tego odznacza się wysoką przepuszczalnością pary wodnej. Ten rodzaj farb wykazuje wysoką odporność na zabrudzenia i działanie promieniowania słonecznego. Podobnie jak farby akrylowe, są dostępne w bogatej palecie kolorystycznej.

Farba silikatowa 

Doskonale nadaje się do malowania betonu, kamienia naturalnego, podłoża cementowo-wapiennego i tynków silikatowych. Warto tutaj pamiętać o tym, że farba zwiąże się w sposób trwały jedynie z podłożem mineralnym. Ten rodzaj farby jest odporny na działanie mikroorganizmów, a do tego przepuszcza parę wodną na wysokim poziomie. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku farby silikatowej szczególnie ważne jest nakładanie jej w warunkach zgodnych z zaleceniami producenta.

Jak przygotować podłoże do malowania?

W pierwszej kolejności należy oczyścić podłoże z zanieczyszczeń i odpadających fragmentów farby i tynku. Pomoże czyszczenie wodą, piaskowanie, a także dedykowane środki biobójcze, gdy to konieczne. W przypadku występowania głębszych nierówności koniecznie wyrównaj je za pomocą zaprawy.

W niektórych przypadkach konieczne może być sezonowanie, dzięki któremu zastosowane zaprawy ulegają pełnemu związaniu. Czas ten może wynosić nawet do miesiąca – w przypadku wykonania wcześniejszego malowania może dojść m.in. do powstania nieestetycznych odbarwień.

Nie można zapomnieć również o zagruntowaniu powierzchni. Pozwala ono na zmniejszenie ilości farby niezbędnej do pomalowania całej elewacji, a także poprawę przyczepności farby do podłoża. Pominięcie tego etapu może skutkować wymywaniem farby, odbarwieniem, a także brakiem jej właściwości ochronnych.

O czym pamiętać podczas nakładania farby?

Zanim zaczniesz malować, zadbaj o zakup odpowiedniej ilości farby z tej samej serii. W przeciwnym razie może dochodzić do widocznych różnic kolorystycznych. Jeśli zdarzy się, że zaopatrzysz się w farby z różnych serii, zadbaj o ich dokładne wymieszanie.

Postaraj się o malowanie przy odpowiednich warunkach pogodowych. Zakłada się, aby unikać chłodnych, wietrznych dni, a także wszystkich tych, w których temperatura jest niższa niż 10oC i wyższa niż 35oC. Dokładne zalecenia zamieszczone są przez producentów na opakowaniach.

Pamiętaj o tym, aby nałożyć minimum dwie warstwy farby, a do tego przestrzegać wyznaczonego odstępu czasowego pomiędzy nałożeniem jednej powłoki a drugiej. Gdy już będziesz kłaść farbę, pamiętaj także o tym, by nie robić odstępów pomiędzy pasami – zwłaszcza przy pierwszej warstwie. Jeśli masz wątpliwości co do rodzaju farby, zrób malowanie próbne na niewielkiej ilości podłoża.

farba

Malowanie elewacji we Wrocławiu – jak wybrać najlepszą firmę?

Malowanie elewacji we Wrocławiu jest nieco większym wyzwaniem, niż malowanie ścian wewnątrz domu. Dlatego też popularnym rozwiązaniem jest powierzanie tej kwestii zaufanej firmie, jak choćby Stylbud. Ma to znaczenie, jako że elewacja pełni zarówno funkcję estetyczną, jak i ochronną.

Korzystanie z pomocy firmy pomoże Ci zdjąć z barków ciężar wykonywania prac przy elewacji. Warto skorzystać z takiego rozwiązania, jako że pracownicy firmy budowlanej mają ogromne doświadczenie, które pozwoli im nie tylko idealnie wykonać powierzone prace, lecz też skrócić czas ich trwania.