Kostka brukowa – idealna nawierzchnia tarasu

Jak sama nazwa mówi, są to elementy wykonane z bruku, posiadają równe kształty. Kostki brukowej używa się do wielu rodzajów podłoży, najczęściej stanowi ona ozdobną nawierzchnię placów, ścieżek lub tarasów. Kostka brukowa jest dostępna w bardzo różnorodnych postaciach. Dzięki temu mamy możliwość ułożenia różnych kolorów kostki brukowej w ciekawe wzory. Przy jej układaniu, ważne jest to, by każda kostka przylegała ściśle do drugiej. Prawidłowe ułożenie kostek zapewni nam świetny wygląd tarasu oraz wygodę.

Podłoże pod kostkę brukową

Podłoże, na którym układana jest kostka brukowa musi być bardzo dokładnie wyrównane. Nasz taras bowiem nie może być pochyły w jedną stronę. Podłoże pod kostkę brukową dość często jest betonowe, ale kostka brukowa może być układana także na gruncie. Ważne jest zadbanie o odpowiedni stan owego podłoża. Nie może być ono spróchniałe, podgniłe czy skłonne do nasiąkania wody. Układając kostkę na naszym przyszłym tarasie, najlepiej będzie, jeżeli podłoże będzie wyrównane z wylanego betonu.

Pomiary

Dokonywanie pomiarów jest jedną z najbardziej istotnych czynności pryz planowaniu ułożenia kostki brukowej. Trzeba je wykonać przed wyprawą do sklepu, żeby wiedzieć, jakie dokładnie są wymiary naszego przyszłego tarasu. Jest to konieczne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli dokładniej przyjrzeć się wszystkim produktom, które będziemy chcieli zakupić w celu ułożenia kostki.

kostka brukowa

Produkty do wykonania porządnego tarasu

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiedni kolor i kształt kostki brukowej. Wszystko zależy od tego, czy mamy na myśli konkretny wzór, jaki chcemy ułożyć na naszym tarasie. Musimy mieć odpowiedni plan, najlepiej rozrysowany, w jaki sposób należy układać dany wzór z kostki brukowej. Przyda nam się także szpachelka do nakładania kleju, oraz sam klej. Musi być on mocny i porządny, żeby dostatecznie dobrze trzymał nasze kostki. Przyda nam się także mata ochronna, którą można nałożyć na taras tuż po wyłożeniu wszystkich kostek.

Rodzaje kostek brukowych

Rodzaje kostki brukowej zależą od tego, z jakiego surowca zostały one wykonane. Jednym z rodzajów jest kostka kamienna i powstaje w wyniku obróbki naturalnego kamienia. Bardzo popularne są kostki granitowe. Są także kostki ceramiczne i betonowe. Kostki betonowe są stwarzane poprzez mieszankę betonu oraz przez wycięcie odpowiednich kształtów. Kolejnym rodzajem są kamienie polne, o dość zróżnicowanej strukturze.

Wzory, kolory i inne

Istnieje mnóstwo worów oraz kolorów kostki brukowej i możemy wybierać spośród wielu rodzajów. Kiedy tylko kostka brukowa stała się popularna, wiele firm natychmiast zajęło się produkowaniem coraz to nowszych i ciekawszych kształtów. „Kostka brukowa świetnie się nadaje do wyłożenia jej na tarasy, chodniki, ścieżki czy ulice. Ponadto, każdy może zdecydować jaki konkretny wzór będzie posiadał ich taras. Wystarczy tylko dobrze sobie wszystko rozplanować a następnie wybrać się do sklepu.” – tak na temat bruku wypowiada się Andrzej Zawisza, pracownik firmy Libet. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w produkcji kostki brukowej. Pod adresem www.libet.pl/przeznaczenie/tarasy znajdą Państwo więcej informacji na temat tego typu nawierzchni.