Konstrukcje stalowe i ich rodzaje
Mianem konstrukcji stalowych określamy obiekty budowalne, których główne elementy konstrukcji są zbudowane z komponentów stalowych. Ich głównym zadaniem jest przekazywanie obciążenia budynku na fundamenty.
Zazwyczaj konstrukcje stalowe są wykorzystywane w branży budowalnej. Ich postawienie zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż budowa konstrukcji żelbetowej. W porównaniu do tradycyjnego budownictwa, konstrukcje stalowe są tańsze i dlatego są tak powszechnie wykorzystywane w małym i dużym budownictwie.
Konstrukcja stalowa pozwala na to, aby w krótkim czasie postawić solidny budynek, odporny na działanie warunków atmosferycznych. Dzięki dobrej jakościowo stali możliwa jest maksymalna eksploatacja, przy generowaniu jak najniższych kosztów budowy.
Jak klasyfikujemy konstrukcje stalowe?
Zapotrzebowanie rynku budowniczego na duże powierzchnie użytkowe sprawia, że najczęściej ze stali stawia się wielkie zakłady oraz hale magazynowe. Stal jest także wykorzystywana do zupełnie innych celów – rolnictwa, życia prywatnego czy kulturalnego. Stąd też narodziła się podstawowa klasyfikacja konstrukcji stalowych rozróżniana na konstrukcje szkielety prętowe, konstrukcje szkieletowe prętowo-cięgnowe, konstrukcje powierzchniowe.
Konstrukcje stalowe – szkielety prętowe
Szkielety prętowe stosuje się najczęściej do budowy hali magazynowych oraz do innych obiektów o pokaźnej rozpiętości poprzecznej. Ten rodzaj konstrukcji świetnie sprawdza się także przy wznoszeniu konstrukcji przemysłowych – kratownicowych i ramowych czy estakad. Konstrukcja szkieletowo-prętowa nadaje się do również do wspomagania rurociągów. W budownictwie murowanym znajdują zastosowanie w budowie konstrukcji dachów.
Konstrukcje stalowe – prętowo-cięgnowe
Ze względu na wysoką wytrzymałość i świetne walory estetyczne, konstrukcje prętowo-cięgnowe wykorzystywane są do budowy mostów wiszących, a także okryć dachów o ogromnej rozpiętości.
Konstrukcje stalowe – powierzchniowe
Ten typ konstrukcji wykorzystywany jest najczęściej do tworzenia zbiorników na wodę, ze względu na to, że to powierzchnia budowli stanowi element nośny.
Rodzaje konstrukcji stalowych – zastosowanie w życiu codziennym
Klasyfikację typów konstrukcji stalowych można również dokonać na obiekty i powierzchnie przydatne w życiu codziennym. Do rodzajów konstrukcji stalowych można zatem zaliczyć konstrukcje rolnicze czy małych elementów, które sprawdzą się w obrębie domostwa.
Konstrukcji stalowych nie wykorzystuje się tylko do budowania wielkich hal produkcyjnych lub mostów wiszących. Dobrej jakości stal sprawdzi się także przy projektowaniu wiat garażowych lub garaży stalowych, które nie będą murowane. Za pomocą konstrukcji stalowych można postawić garaże ocynkowane, garaże akrylowe lub garaże z zadaszeniem. Profesjonalne firmy projektujące małe konstrukcje, ze stali stworzą również wytrzymałe na warunku atmosferyczne drzwi garażowe oraz bramy.
Stal można wykorzystać również do stworzenia estetycznego ogrodzenia lub kojca dla zwierząt. W obrębie domostwa wykorzystuje się najczęściej konstrukcje szkieletowo-prętową, stanowiącą bazę do projektowania zadaszenia budynku. Zaprojektowany w ten sposób dach będzie niezwykle odporny na pogodę, a także obciąży jedynie fundamenty.
Powszechne wykorzystanie konstrukcji stalowych
Konstrukcje stalowe mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Stal nadaje się do budowy ogromnych hal przemysłowych, gdzie potrzebna będzie przestrzeń użytkowa. Konstrukcje stalowe będą również przydane do projektowania obiektów kulturowych, jak na przykład dużej rozpiętości zadaszenia stadionów. Nie mniej jednak, najczęściej stal znajduje swoje zastosowanie w obiektach życia codziennego – garażach, wiatach, bramach czy ogrodzeniach. Z konstrukcji stalowych wykonuje się również projekty dachów.
Dobre parametry stali, a także jej ogromna wytrzymałość na różne warunku atmosferyczne sprawiają, że na konstrukcje stalowe decyduje się coraz więcej osób. Budowle są trwałe, szybko się je stawia, a zakup materiałów nie generuje tak wielkich kosztów, jak budownictwo murowane.