Kiedy jest najlepszy czas na kupno domu?

Czujesz, że nadchodzi czas na zakupienie własnego lokum? Masz dosyć ciasnego, wynajmowanego pokoju? To całkiem zrozumiałe, warto zatem wiedzieć jaki moment jest na to najlepszy. Nie, nie chodzi tym razem o prywatną sytuację życiową. Tutaj skupimy się na zasadach rządzących polskim rynkiem nieruchomości.

Wynajmujesz pokój? Sprawdź, czy średnie ceny nie wzrosły!

Na pierwszy rzut oka wynajmowanie pokoju niekoniecznie może mieć dużo wspólnego z zakupem domu czy mieszkania. Nic bardziej mylnego. Chodzi o to, że aby zakupić dom lub mieszkanie, często konieczne jest wzięcie kredytu, a jeśli porównamy sobie opłaty za czynsz na przestrzeni kolejnych dwudziestu lat (które mogą rosnąć) z kosztami poniesionymi na spłatę kredytu, może okazać się, że zakup własnego kąta będzie dużo bardziej opłacalny.

Wynajmując pokój, będziesz nieustannie dotować obcą Ci osobę. Spłacając kredyt za dom (np. piękny dom Wilanów), będziesz dotować bank, lecz ostatecznie nieruchomość przejdzie na Twoją własność, w przeciwieństwie do wynajmu. Co więcej, mając na własność nieruchomość, możesz również udostępnić ją pod wynajem.

Śledź bieżące ceny nieruchomości

Zmieniają się one w zależności od wielu czynników, wśród których jednym z nich jest oczywiście ilość osób zainteresowanych zakupem domu w obecnym czasie. Największy ruch na rynku nieruchomości jest wiosną i latem, m.in. ze względu na fakt, że jest to najlepsza pora na wykonywanie ewentualnych prac remontowych. Wynika z tego, że w sezonie jesienno-zimowym możemy zaobserwować swego rodzaju zastój, który sprawia, że ceny nieruchomości zaczynają spadać. Sprawia to, że jeśli upatrzyliśmy sobie określony dom, np. szeregowce Wilanów, mamy szansę kupić go nieco taniej.

Oczywiście sytuacja zakupu lub sprzedaży domu jest inna w przypadku zakupu od dewelopera, np. na osiedlu domów jednorodzinnych, a inna w sytuacji, gdy kupujemy od osoby prywatnej. W sytuacji zakupu od dewelopera musimy liczyć się z czynniki takimi, jak sytuacja gospodarcza w kraju, która przekłada się na ceny mieszkań. W 2020 roku liczba mieszkań wprowadzonych na rynek znacznie spadła, co jednak nie przełożyło się na spadek cen.

kupowanie domu

Jak jest z kredytami?

Punkt dotyczący kredytu to w zasadzie temat rzeka. Jeśli nie należysz do osób bogatych na tyle, by kupić dom bez konieczności brania kredytu, bądź na bieżąco z ofertami kredytowymi, by móc jak najlepiej dobrać ofertę pasującą do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Obserwuj również sytuację na rynku finansowym, dlatego że w znaczącym stopniu przekłada się ona na warunki, na jakich możesz otrzymać kredyt. Na przykład, do niedawna ilość wkładu własnego wynosiła ok. 15%, obecnie jest to już 20%.

Uwzględnij prace remontowe

Masz już upatrzoną nieruchomość, lecz chcesz dokonać w niej remontu? Weź to pod uwagę przy zakupie domu nie tylko ze względów finansowych, lecz także czasowych. Była już mowa o tym, że najlepsze ekipy remontowe są najbardziej zajęte właśnie wiosną i latem, kiedy to pogoda nie stanowi przeszkody w wykonywaniu prac. Jest to też czas, w którym takie usługi siłą rzeczy drożeją. Zatem, jeśli nie chcesz odkładać prac do kolejnego roku, koniecznie uwzględnij szukanie dobrej ekipy z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu uzyskasz być może niższą cenę za wcześniejszą rezerwację, a przy tym będziesz cieszyć się wyremontowanym według Twojego projektu domem już krótko po zakupie.

Nowe domy Wilanów

Marzy Ci się cicha, spokojna okolica, w której zakupisz własny dom, usytuowany w pięknej, zacisznej lokalizacji z dobrym dojazdem do centrum? Być może zainteresują Cię atrakcyjne szeregowce, w których będzie Ci się mieszkać wprost doskonale, jeśli tylko należysz do osób ceniących sobie spokój. Na pewno spodoba Ci się zatem w Cichej Dolinie, miejscu, które jest zaciszne nie tylko z nazwy.  Zyskujesz tutaj miejsce na własny ogród, a do tego konstrukcja domów jest wykonana tak, by zapewnić Ci jak największą prywatność we własnych ścianach. Segmenty Wilanów to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chcesz zamieszkać w najbardziej urokliwym miejscu w Warszawie!