Dlaczego ważne jest noszenie odzieży bhp na terenie budowy

Kiedy zza płotu przyglądamy się placom budowy można odnieść wrażenie, że jest to jeden wielki chaos i bałagan, a cała robota polega na przenoszeniu ciężkich elementów z miejsca w miejsce. Z kolei jeśli ktoś jest związany z branżą budowlaną doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że budowa rządzi się swoimi zasadami. Jedną z nich z pewnością jest kwestia bezpieczeństwa pracowników. To dlatego tak ważne są kwestie BHP na każdym placu budowy.

Odzież BHP – zapewnia standardy ochrony

Aby zachować odpowiednie standardy bezpieczeństwa należy przestrzegać licznych przepisów. Najważniejsze jest jednak to, aby sami pracownicy zdawali sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od nich samych i od ich odpowiedzialnego podejścia. Jeśli traktuje się zasady na serio i pamięta się o stosowaniu podstawowych środków ochrony ciała, można uniknąć wielu urazów, o które przecież nietrudno w takim miejscu.

bhp

Wśród podstawowych środków ochrony z pewnością znajdzie się odzież robocza oraz środki ochrony głowy, wzorku i słuchu. Na terenie budowy niełatwo o drobne otarcia o wystające elementy, czasem z wyższych partii budowanych mogą sypać się odłamki lub kawałki gruzu, dlatego tak istotna jest ochrona głowy. Odpowiedni hełm ochronny spełniający standardy BHP daje szansę zapewnienia bezpieczeństwa w razie uderzeń w głowę – a jak wiadomo urazy głowy mogą być bardzo groźne dla zdrowia człowieka.

Jakie cechy powinna mieć odzież ochronna?

Na budowie niezbędna jest również odpowiednia odzież BHP, ochronna lub robocza, zależnie od stopnia ochrony, który zapewnia. Powinna ona być dopasowana do warunków, w jakich pracuje dana osoba. Odzież ochronna z reguły dostosowana jest do ochraniania przed konkretnym rodzajem zagrożeń – może być np. antyelektrostatyczna, żaroodporna, mrozoodporna, nieprzemakalna itd.

Wybierając dobrą odzież ochronną na plac budowy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie cechy jak trwałość, odporność na rozdarcia i przetarcia, nieprzemakalność. Jeśli pracownik pracuje przy spawaniu powinien mieć rękawice i przyłbicę spawalniczą. Ważne jest także zapewnienie pracownikom widoczności – dlatego standardem staje się noszenie odblaskowych kamizelek na terenie budowy, tak by nawet z daleka widać było osoby pracujące w danym miejscu.

Jeśli chodzi o odzież BHP to polecamy sklep z produktami BHP Gabi.