Ogród zimowy – coraz bardziej popularne rozwiązanie w wielu domach – to niepowtarzalne miejsce służące do odpoczynku, całorocznych spotkań rodzinnych i nie tylko. Jest  miejscem wspólnych posiłków lub zabaw dla dzieci. Pięknie zaprojektowany i wykonany, jest ozdobą domu, jak również stylowym i eleganckim sposobem na powiększenie przestrzeni. Bez względu na porę roku daje nam możliwość wypoczynku blisko natury. Stanowi atrakcyjny element domowej architektury. W słoneczne, zimowe dni jest buforem cieplnym dogrzewającym dom. Pozwala cieszyć się przestrzenią i zielenią otaczających nas roślin oraz światłem przez cały rok. Nawet podczas najbardziej surowej zimy możemy się poczuć jak w trakcie słonecznego lata, siedząc w wygodnym fotelu z dobrą książką. Przepełnione światłem, przytulne wnętrze zimowego ogrodu posiada nieodparty urok i zapewnia niepowtarzalną okazję do obcowania z naturą.

Ponieważ ogród zimowy zazwyczaj przylega do budynku, istnieje szereg rozwiązań i konstrukcji, które można zaprojektować zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Może on mieć dowolny kształt, który połączy jego przeznaczenie z  możliwościami technicznymi ogrodu.

Z jakich materiałów buduje się ogród zimowy?

Najczęściej spotykanym materiałem stosowanym do wykonania konstrukcji ogrodów zimowych jest drewno – jest jedynym naturalnym materiałem konstrukcyjnym. Żaden inny materiał nie ma w sobie tyle ciepła i przyjaznego promieniowania. Konstrukcje ogrodów zimowych wykonywane są również z aluminium, tworzyw sztucznych oraz stali, a także różnej kombinacji tych materiałów (również z drewnem). Stal w przydomowych ogrodach zimowych jest stosowana rzadko, gdyż łatwo ulega korozji i wymaga stałej konserwacji. Poza tym stalowa konstrukcja jest ciężka i wymaga bardzo wytrzymałego  fundamentu. Jej izolacyjność cieplna jest bardzo mała.

ogrody zimowe

Zabudowanie takiego tarasu umożliwia wykorzystanie go nawet w zimie.

Tworzywa sztuczne należą do najnowszych materiałów, są łatwe w konserwacji, odporne na korozję, jednak mają ograniczoną sztywność. To, jak w przypadku drewna, wpływa na masywność konstrukcji i ograniczanie światła. Dlatego jest  materiałem bardzo niechętnie stosowanym do konstrukcji ogrodów zimowych. Aluminium jest materiałem lekkim, łatwym w montażu i konserwacji. Jest również odporne na korozję, dlatego też stosowane jest najczęściej w ogrodach zimowych, we wnętrzu których występuje duża wilgotność powietrza, np. w palmiarniach.

O czym należy wiedzieć przed budową ogrodu zimowego?

Uważne zaplanowanie budowy ogrodu zimowego pozwala nam uniknąć w przyszłości różnych problemów wynikających z jego użytkowania. Niezmiernie ważnym elementem jest wybór strony świata, z której ma być umieszczony ogród zimowy – lokalizacja względem słońca ma duże znaczenie, najlepiej będzie, gdy wybierzemy stronę wschodnią lub zachodnią. Umiarkowana ilość słońca wpadająca do wnętrza pozwoli urządzić w ogrodzie zarówno popołudniowy salon wypoczynkowy, jak i poranną jadalnię. Ważnymi elementami wymagającymi przemyślenia i zaplanowania są również: wybór konstrukcji, materiałów do budowy, kwestii ogrzewania, wentylacji i cieniowania.

 

Comments are closed.

Post Navigation