Stan surowy zamknięty czeka na kolejny etap? Teraz kolej na prace wykończeniowe! Niezależnie czy skorzystasz z firmy remontowej czy nie, warto dokładnie zaplanować następne kroki, które podejmiemy w celu wyremontowania budynku. Właściwa organizacja czasu dla wielu stanowi znaczący problem. Musimy pamiętać, że na budowie będzie procowało jednocześnie kilka ekip świadczących usługi remontowe, a wszystkie z nich muszą mieć zapewnione odpowiednie materiały oraz komfort pracy. Od czego zacząć?

Wykańczanie rozpoczynamy od instalacji sanitarnych. W tym czasie, równolegle mogą pracować elektrycy, którzy zajmą się rozprowadzeniem przewodów podtynkowych (elektrycznych, sieci telefonicznych itp.). Na tym etapie projekt wnętrz musi być już pewny i zatwierdzony. Ustawienie mebli łazienkowych czy kuchennych powinno być już ostateczne, jest to niezbędne do prawidłowego zamontowania instalacji sanitarnych.

Gdy prace związane z instalacjami będą gotowe musimy zająć się podłogą. Na wyschniętą warstwę wyrównawczą podłogi nakładane są odpowiednie warstwy izolacyjne. W przypadku podłogi na gruncie niezbędna będzie izolacja przeciwwilgociowa, a jeśli zajmujemy się podłogą na stropie- instalacja akustyczna. W tym czasie rozprowadzamy również rury centralnego ogrzewania. Gdy wszystko będzie gotowe przychodzi czas na warstwę pokładu podłogowego.

Teraz można rozpoczynać prace tynkarskie. Pracownicy firm wykończeniowych rozpoczną swoją pracę od sufitów a następnie przejdą do bocznych ścian. Zazwyczaj korzysta się z gładzi gipsowych, które po wyschnięciu są gładkie i gotowe do malowania. Okna można montować przed tynkowanie, jednak obecnie odchodzi się od tego sposobu.

Jeśli wykańczanie domu przypadnie na okres jesienno-zimowy, priorytetem będzie w tej sytuacji zainstalowanie instalacji grzewczej i zamknięcie budynku poprzez wstawienie drzwi i okien. Najlepiej zaplanować wykańczanie budynku na wiosnę, z racji, że wiele pracy wymaga temperatury ok. 5 stopni.
Po wytynkowaniu ścian przechodzi się do wylewania tzw. Wlewki samopoziomującej. Na jej wyschnięcie zazwyczaj trzeba czekać nawet kilka tygodni. Jest to ostatni element przed układaniem posadzek.

Najtrudniejsze i najdłużej trwające etapy są już za nami. Teraz czas na kafelkowanie, malowanie czy tapetowanie. W pomieszczeniach, w których mają znajdować się płytki nie warto używać wlewki samopoziomującej. Zapewnienie równej podłogi należy w tym przypadku do obowiązków fachowca, który będzie wykańczał to pomieszczenie.

Gdy tynki są już suche od razu możemy wziąć się za malowanie. Warto skorzystać w tym przypadku z usług firm wykończeniowych, oferujących usługi malarza, gdzie doświadczone osoby zagwarantują nam dokładnie i równo pomalowane ściany. W trakcie tego procesu temperatura nie powinna być niższa niż 5 stopni, a wilgotność nie może przekraczać 80%.
Po upewnieniu się, że zlewki są suche zajmijmy się wykładaniem parkietu. Równolegle załóżmy drzwi i zamontujmy listwy podłogowe.

Nadszedł czas na ulubiony element wykańczania domu- montowanie mebli i osprzętu elektronicznego AGD. W tym czasie zabezpieczmy podłogę, aby nie zniszczyć nowego nabytku. W przypadku odmiennego kształtu pomieszczeń warto zdecydować się na meble na wymiar. Zaprojektowane przez fachowca z pewnością będą dobrze dobrane pod względem wielkości i funkcjonalności. Dużą zaletą mebli wykonywanych na wymiar jest to, że w porozumieniu z projektantem możemy dobrać indywidualnie kolor, styl w jakim mają być wykonane.

Podczas korzystania z usług remontowych pamiętajmy o zachowaniu porządku. Ład w miejscu budowy umożliwi sprawniejsze działanie pracowników firm remontowych, zapewni bezpieczeństwo i pozwoli ocenić postępy i jakość wykonanych prac.

Comments are closed.

Post Navigation