Montaż pompy ciepła w domu – o czym należy pamiętać?

Projektowanie, a następnie budowa domu to zazwyczaj dość skomplikowany i czasochłonny proces, który jednocześnie wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Z tego względu bardzo ważne jest, aby dokładnie przemyśleć każdy element domu i wybrać takie rozwiązania, które sprawdzą się w danym przypadku najlepiej.

Jednym z ważniejszych elementów każdego domu jest oczywiście system ogrzewania. Obecnie rosnąca świadomość ekologiczna i różnego rodzaju przepisy dotyczące emisji zanieczyszczeń sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne i w pełni ekologiczne rozwiązania działające na odnawialnych źródłach energii. Jednym z takich systemów jest oczywiście pompa ciepła, która już teraz wybierana jest przez sporą ilość osób, a zainteresowanie tą technologią stale rośnie. 

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, których zadaniem jest ogrzewanie wnętrza budynku, pozyskując niezbędną do tego procesu energię cieplną z otoczenia, czyli gruntu, wody lub powietrza. Energia ta przy udziale prądu, przekształcana jest w energię wykorzystywaną następnie do ogrzewania danej nieruchomości, wody użytkowej czy nawet chłodzenia pomieszczeń podczas najcieplejszych dni w roku. Pompy ciepła są więc bardzo uniwersalnymi urządzeniami, które dodatkowo wykorzystują odnawialną energię i nie emitują żadnych szkodliwych związków do atmosfery, tak jak ma to miejsce np. w przypadku kotłów na paliwa stałe. Nie bez powodu system ogrzewania oparty na pompie ciepła uważany jest za rozwiązanie, które z pewnością w przyszłości będzie jednym z podstawowych systemów grzewczych w domach i nie tylko. 

Dlaczego warto założyć pompę ciepła w swoim domu?

Jednym z głównych powodów powstania systemów ogrzewania opartych na pompie ciepła było oczywiście zminimalizowanie negatywnego wpływu tradycyjnych systemów ogrzewania na środowisko i jednoczesne zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej przez zwykłych ludzi. Jak się jednak okazuje ekologia to nie jedyna korzyść, na jaką mogą liczyć użytkownicy pomp ciepła. Jedną z zalet tego rozwiązania jest z pewnością to, że nie zajmuje ono wiele miejsca i nie ma potrzeby tworzenia osobnego pomieszczenia np. kotłowni w celu korzystania z tego typu systemu. Oprócz tego nie musimy składować żadnych materiałów opałowych i tworzyć infrastruktury w tym celu. Jest to więc rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Ponadto pompy ciepła to bardzo wydajne, niezawodne, bezpieczne w użytkowaniu i bardzo ciche urządzenia. Oprócz tego pompy ciepła pozwalają również chłodzić pomieszczenia w cieplejsze dni, co jest niemożliwe do zrealizowania, wykorzystując inne rozwiązania takie jak kotły na paliwa stałe, ogrzewanie gazowe itd. 

Czym kierować się przy wyborze pompy ciepła?

Chcąc mieć pewność, że pompa ciepła sprawdzi się idealnie w danym budynku, trzeba dobrać jej moc do powierzchni domu, tego jak dobrze jest on ocieplony, ile osób w nim mieszka i ile wody ciepłej te osoby zużywają. Jeśli dom jest nieduży, dobrze ocieplony i mieszkają w nim np. 3 osoby, to pompa o mocy grzewczej 3,6 – 5,3 kW może być wystarczająca. W przypadku gdy chcemy ogrzewać powietrze i wodę w większym domu, pompa o mocy 8 – 10 kW będzie optymalnym wyborem, a w większych budynkach niezbędne jest stosowanie jeszcze mocniejszych urządzeń. Oprócz tego istotne są również takie parametry jak wydajność grzewcza w danej temperaturze, współczynnik COP, który mówi ile pompa ciepła dostarczy mocy grzewczej w stosunku do zużytej energii elektrycznej, maksymalna temperatura zasilania instalacji grzewczej oraz to jak głośno działa dane urządzenie. 

ogrzewanie

O czym należy pamiętać podczas montażu pompy ciepła?

Decydując się na montaż pompy ciepła w Zatorze i w okolicach, najlepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, która świadczy usługi w tym zakresie. Korzystając z oferty firmy MCE w Żarach można liczyć również na montaż pompy ciepłą który, realizowany jest przez wykwalifikowanych specjalistów. Dzięki temu ma się gwarancję, że cała instalacja zostanie zamontowana w odpowiedni sposób i będzie działała w pełni sprawnie. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ wszelkiego rodzaju błędy i zaniedbania przy montażu mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania pompy ciepła, jej uszkodzenia czy te innych sytuacji, których lepiej uniknąć.