Jak zaplanować remont kuchni

Zabierając się za remont mieszkania powinniśmy krok po kroku przeanalizować nasz budżet, precyzyjnie zaplanować cały proces dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych wydatków oraz stresu. Kolejna kwestia to nasza decyzja co do tego jak urządzić kuchnie, bo dzisiaj właśnie na tym pomieszczeniu się skupimy.

Etap pierwszy: Co zostaje?

Kompleksowy remont mieszkania to malowanie ścian, układanie glazury czy terakoty, wymiana ceramiki, cyklinowanie podłóg oraz malowanie futryn drzwi i okien. Nie każde pomieszczenie będzie wymagało takiego pełnego odświeżenia i oczywiście wszystko zależy od Ciebie dlatego na spokojnie zastanów się co chcesz zmienić i ile pieniędzy jesteś w stanie na to wydać.

Etap drugi: Tworzymy plan działania!

Kiedy już doskonale wiesz: co, gdzie, za ile i jakie… możesz zabrać się za planowanie działań. Prace powinny być ułożone w takiej kolejności aby nie zepsuć tego, co już zostało ukończone. Remont mieszkania najlepiej zacząć od wykonania najtrudniejszych czynności, które mogą pochłonąć największą ilość czasu. Będzie to np. poprawka instalacji elektrycznej, wyrównywanie nawierzchni ścian, prace glazurnicze oraz cyklinowanie podług. Następnie zaleca się malowanie ścian, okien i drzwi, a wszystkie prace wykończeniowe odświeżania mieszkania zostawiamy na sam koniec.

Etap trzeci: Zamawiamy

Wiesz już jak urządzić kuchnie i podąłeś decyzję, że zmieniasz instalacje, kupujesz meble czy wymieniasz płytki? Teraz musisz wybrać konkretne modele, kolory i wzory. W pierwszej kolejności wybieramy instalacje oraz to gdzie będzie zamontowana. Nie wszystkie baterie mogą okazać się kompatybilne z Twoją dotychczasową hydrauliką. Czasami instalacje mogą wymagać przeróbki.

Następnie wybierasz meble. Jeśli mają być wykonane na miarę to określ dokładną wysokość oraz szerokość szafek i blatów. Dopiero wtedy będziesz w stanie obliczyć ile płytek, szkła czy farby potrzebujesz. Zawsze należy kupić ok. 10-15 proc. więcej niż potrzebujemy. Parkiet czy płytki mogą ulec zniszczeniu, a wtedy dodatkowe sztuki na pewno się przydadzą.

Etap czwarty: Remontujemy

W końcu spokojnie możemy przejść do działania. Jeśli zdecydowałeś się na wybór fachowca po prostu nadzoruj jego pracę, a jeśli uważasz, że sam dasz rade sprawdź mój poprzedni wpis: jak pomalować pokój?

Co kupić, gdy remontujemy sami:

Oprócz mebli, płytek, baterii i tego wszystkiego na co zdecydowaliśmy się wcześniej. Musimy kupić jeszcze pędzle, kleje, zaprawy, sylikony, folie zabezpieczające, gips, szpachelkę, ewentualnie przy wymianie płytek fugi, kleje do płytek, krzyżyki itd. Dokładna lista zależeć będzie od samych prac jakie chcemy wykonać.